Türkiye’nin tek Relais & Chateaux oteli unvanına sahip Museum Hotel’in alakart restoranı olan Lil’a; Türk mutfağının en güzel örneklerini, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş özel tatlarını ve Kapadokya’ya özgü geleneksel lezzetleri seçkin bir mutfak ve servis anlayışı ile misafirlerine sunmaktadır. Tartışmasız Kapadokya’nın en güzel lokasyonuna ve manzarasına sahip restoranı olan Lil’a, Türkiye’de yeni neslin en başarılı şeflerinden Çağrı Erdoğan tarafından tasarlanan menüleri ile Anadolu mutfağının ve Kapadokya yemek kültürünün en özel lezzetlerini dünyaca ünlü Relais & Chateaux hizmet kalitesi ile sunmaktadır.

Yüzyıllarca birçok farklı kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, Anadolu’nun en zengin yemek kültürüne sahip bölgelerinden biridir. 20.yy‘ın başlarına kadar Kapadokya bölgesinde yüzlerce yıl birlikte yaşamış olan Türk, Rum ve Ermeniler bu zenginliğin temel taşlarını oluşturmuşlardır. Bu farklı kültürler mimari ve yaşam tarzı gibi alanların yanında, yemek alışkanlıkları ve lezzetler konusunda da birbirlerini etkilemişler ve ortaya nadide bir yemek kültürü çıkmıştır. Dünyanın en özel bölgelerinden biri olan Kapadokya’nın tek konsept oteli olan Museum Hotel’de, bu nadide yemek kültürünü Şef Çağrı Erdoğan’ın eşsiz dokunuşları ile daha da geliştirerek misafirlerimize unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunuyoruz.

Şef Çağrı Erdoğan

Bir masa başı işinden istifa ederek tutkusu ve hayali olan aşçılık serüvenine Alaçatı Barbun Restoranda başlayan Çağrı Şef, herhangi bir aşçılık okuluna gitmek yerine yurtdışından getirdiği kitaplar ile kendini geliştirmeyi seçmiştir. 2013 yılında Türkiye’nin en önemli marka şeflerinden Kemal Demirasal tarafından kurulan “Alancha” bünyesindeki Türkiye’nin ilk araştırma ve test mutfağının başına geçmeyi başarmıştır. Tüm enerjisini dünyada çok az şefin sahip olduğu, Türkiye’de ise sadece laboratuvarlarda kullanılan ekipmanlar ile Anadolu malzemelerini ve yemek kültürünü araştırmaya, yeni pişirme teknikleri ve şaşırtıcı lezzet bileşenleri geliştirmeye harcamıştır. Ayrıca İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde dünyanın en iyi şefleri öncülüğünde yapılan organizasyonlarda Anadolu mutfağından örnekler sergileyerek Türk mutfağının tanıtılmasında katkıda bulunmuştur. 2017 yılı itibariyle Türkiye’nin tek Relais & Chateaux Oteli olan Museum Hotel’in mutfağının başına geçen Çağrı Şef, Anadolu’nun ve Kapadokya’nın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini Museum Hotel organik bahçeleri ve yerel köy pazarlarından temin ettiği eşsiz doğal ürünlerle zenginleştirmekte ve yorumlamaktadır. 

Servis Saatleri

Öğle yemeği 12.00 – 15.30
Akşam yemeği 19.00 – 22.30

Kıyafet Kuralı

Lil'a Restaurant için uygun olmayan kıyafetler; T-shirt, eşofman, yırtık ve eski kıyafetler.

Mutfağımızda Sosyal Sorumluluk

Museum Hotel mutfağında kullanılan ürünlerin çok büyük bir bölümü yerel tarım üreticilerden ve çiftliklerinden temin edilmektedir. Böylelikle tamamen doğal yerel ürünlerin bölge halkı tarafından üretilmesi desteklenmekte ve doğal olmayan, fabrikasyon market ürünleri Museum Hotel mutfağında kullanılmamaktadır. Ayrıca Museum Hotel, kullanmakta olduğu birçok tarım ürününü yaklaşık 500 dönümlük tarım arazilerinde “İyi Tarım” yöntemleri kullanarak tamamen doğal olarak üretmektedir. 

Öğle ve akşam yemeği rezervasyonlarınız için lütfen [email protected]
veya [email protected] e-mail adresimize yazınız.