Felsefe : Sağduyulu ve Lüks

Sağduyulu (sorumluk sahibi, responsible) turizm konseptinin Kapadokya ve Türkiye’deki öncülerinden olan Museum Hotel, bu konsepti lüks hizmet kalitesi ile sentezlemektedir. Museum Hotel; Kapadokya bölgesine örnek olmayı başaran titiz, koruyucu ve ödüllü restorasyon çalışmalarına ek olarak, yerel geleneklerin sürdürülmesi, ekolojik bahçe, doğal yaşam ve enerji gibi birçok konuda devam eden sürdürülebilirlik uygulamaları ile eşsiz bir sağduyulu lüks oteldir.

DÖNÜŞÜM VE RESTORASYON
DÖNÜŞÜM VE RESTORASYON
1998 yılından itibaren gerçekleştirilen özenli ve detaylı restorasyon çalışmaları ile yok olmaya yüz tutmuş onlarca tarihi mağara, taş ev ve konak günümüze kazandırılmıştır. 2013 yılında International Hotel Awards tarafından Museum Hotel’e Türkiye’nin En İyi Otel Restorasyonu ödülü layık görülmüştür.
YERELİ YAŞAT
YERELİ YAŞAT
Museum Hotel’in ruhu Kapadokya ve Kapadokya’yı var eden tüm detaylardır. Bu nedenle “yereli yaşat” Museum Hotel’in temel felsefesini oluşturmaktadır. Mutfağımızda yerel çiftçi ve üreticilerin öncelikli olarak tercih edilmesi, otelimizde kullanılan tüm el işi çalışmaların yerel sanatçılardan temin edilmesi, tüm restorasyon çalışmalarımızda yerel zanaatkarların kullanılması ve otelimiz çalışanlarının çok büyük bir çoğunluğunun yerel halktan oluşması “yereli yaşat” felsefemizin sadece birkaç güzel örnekleri.
SÜRDÜRÜLEN GELENEKLER
SÜRDÜRÜLEN GELENEKLER
Kapadokya’nın eşsiz doğasında binlerce yıldır misafir olan onlarca farklı medeniyetten günümüze kadar süzülerek gelen gelenekler günümüz Kapadokyalılarına miras kalmıştır. Yaşam, mimari ve yeme içme gibi farklı unsurlarda Kapadokya’ya zenginlik katan tüm yerel geleneklerimiz Museum Hotel konaklama tecrübesi ile devam ettirilmekte, unutulmaya yüz tutmuş birçok gelenek yaşatılmaktadır.
TOPRAKTAN MASAYA
TOPRAKTAN MASAYA
Kapadokya’nın en güzel vadilerinde yer alan ve yaklaşık 200 dönüm büyüklüğündeki Museum Hotel eko bahçelerinde başta üzüm, badem, ceviz, patates, kereviz ve taze baharatlar olmak üzere Museum Hotel mutfağının ihtiyacı olan birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Museum Hotel ayrıca en doğal şekliyle bal ve yumurta üretimi yapmakta ve misafirlerinin beğenisine sunmaktadır.
YAŞAYAN MÜZE
YAŞAYAN MÜZE
2003 yılından bu yana faaliyet gösteren ve dünyanın ilk müze konseptli oteli olan Museum Hotel’de, Nevşehir Müzesine kayıtlı Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yüzlerce paha biçilmez tarihi eserler tüm otel odalarında, genel alanlarda, mağara tünellerde ve yeme içme alanlarında büyük bir titizlik ile sergilenmektedir. Museum Hotel ayrıca, Kapadokya kültürünü, mimarisini, geleneklerini, yaşam tarzını, unutulmaya yüz tutmuş tarihi Kapadokya mutfağını ve hatta unutulan yöresel giyim tarzını kendine has “yaşayan müze” konsepti ile misafirlerinin deneyimine sunmaktadır.
ENERJİ VE SU
ENERJİ VE SU
Museum Hotel’in tamamında enerji tasarruflu elektronik cihazlar ve LED aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca, otel içerisinde misafirlerimizi su tasarrufuna teşvik edecek politikalar uygulanmakta ve tarım ve peyzaj su kullanımı tamamen su tüketimini en aza indiren damlama sulama yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir.
DOĞAL YAŞAM
DOĞAL YAŞAM
Restorasyon çalışmaları esnasında keşfedilen kaplumbağa yuvası ve o günden bu yana kendi özel bahçelerinde korunan kaplumbağa ailesi, Kapadokya’nın önemli bir unsurlarından olan güvercin türlerinin otelimizde birçok farklı alanda yaşatılması, Museum Hotel’in evcil hayvan kabul ediyor oluşu ve yemek artıklarının belli bir düzen içerisinde Kapadokya vadilerinde yaşamlarını devam ettiren tilki, tavşan gibi canlılarla paylaşılması gibi birçok politika ve uygulamalar ile Museum Hotel doğal yaşama korumacı bakış açısı ile mümkün olduğunca destek olmaktadır.
SOSYAL SORUMLULUK
SOSYAL SORUMLULUK
Başta eğitim, restorasyon ve kültür-sanat olmak üzere, Museum Hotel her dönem birçok toplum projesine büyük destek vermektedir. Geçmişte Göreme Açıkhava Müzesi’nde yer alan Tokalı Kilise ve Şahinefendi köyünde yer alan Kırk Şehitler Kilisesi restorasyon çalışmaları Museum Hotel sponsorluğunda gerçekleşmiştir.