Kapadokya

Nevşehir iline bağlı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir. Bölgede insan yerleşimi ise Paleolitik döneme kadar dayanmakta olup, Anadolu’nun en büyük uygarlıklarından olan Hititlerden sonraki dönemlerde Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya bölgesi, doğa, tarih ve sanatın en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

Nevşehir Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir.Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya

Bunları biliyor muydunuz?

  • Göreme Açık Hava Müzesi UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
  • Çoğu fresklerle kaplı dünyanın en fazla kaya kilisesi Kapadokya’dadır.
  • Hristiyan Kilisesi’nin en büyük 3 kurucusu, Aziz Basil, Nazianus’lu Aziz Gregory, ve Nyssa’lı Aziz Gregory Kapadokyalıdır.
  • Kapadokya bölgesi binlerce kişinin bir tehlike anında güvenle sığınacağı, bilinen 30 kadar tarihi yeraltı şehrine sahiptir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Detaylı bilgi ve rezervasyon için, Rezervasyon ekibimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.