RESPONSIBLE LUXURY

Tüm dünyada çığ gibi büyüyen Responsible, yani Sağduyulu (Sorumluk sahibi) Turizm konseptinin Kapadokya ve Türkiye’deki öncülerinden olan Museum Hotel (ve dolayısıyla Indigo Group of Companies), bu konsepti Lüks hizmet kalitesi ile sentezlemektedir.

Museum Hotel birçok anlamda Sağduyulu (Responsible) Turizm’in öncülerindendir;

Museum Hotel, Kapadokya’nın ilk ve tek sıcak su (termal) sondajını gerçekleştirmektedir. Halihazırda devam eden çalışmalar sonucunda Museum Hotel’in ısıtmasının tamamen doğal yollarla gerçekleştirilmesi ve Kapadokya’da eşi benzeri olmayan bir Termal Wellness bölümünün Museum Hotel bünyesine katılması planlanmaktadır. Bu alanda tüm Kapadokya’yı kapsayan projeler ise bir Indigo Group iştiraki olan Indigo Jeotermal tarafından yürütülmektedir.

Museum Hotel, gerçekleştirdiği özenli ve detaylı restorasyonlar ile yok olmaya yüz tutmuş onlarca tarihi mağara ve taş evi koruma altına almıştır. Museum Hotel bu sağduyusunu International Hotel Awards 2013 tarafından En İyi Hotel Restorasyonu ve Yenileme ödülünü alarak taçlandırmıştır.

Museum Hotel, geliştirdiği “Museum” (Müze) konsepti ile tarihi eserlerin korunması anlamında önemli projelere imza atmıştır ve atmaya da devam etmektedir.

Museum Hotel, başta Rotary International, Chicago Cancer Foundation, Childhood Brazil ve Swiss Red Cross olmak üzere, birçok ulusal ve uluslar arası organizasyonun toplum projelerine büyük destek vermektedir. Bu tip toplum projeleri Indigo Group bünyesinde yer alan INDIGO SOCIAL RESPONSIBILITY tarafından da yürütülmektedir.

Museum Hotel, onlarca toplum projesine imza atmaktadır. Sobesos Antik şehrinin restorasyon yardımları, kimsesiz ve mağdur çocuklara özel projeler bunlardan bazılarıdır. Konaklamanız esnasında talep edebileceğiniz “Sabah yürüyüşü” aktivitemizin tüm geliri Uçhisar kasabasında yaşayan muhtaç çocuklarının eğitim giderleri için kullanılmaktadır.

Museum Hotel, konseptine paralel olarak kaybolmaya yüz tutmuş onlarca Kapadokya geleneğini ve kültürünü yaşatmakta ve yine unutulmakta olan birçok Kapadokya lezzetini de alakart restoranı Lil’a ’da servis ederek yaşatmaya devam etmektedir.

Museum Hotel, bünyesinde bulundurduğu Ekolojik Tarım ile tamamen doğal, katkısız, hormonsuz Kapadokya meyve ve sebzeleri üretmekte ve değerli misafirlerine servis etmektedir. Ayrıca, doğal bal ve yumurta üretimi de gerçekleştirilmekte ve değerli misafirlerine kahvaltılarında servis edilmektedir.

Museum Hotel, temiz enerjinin simgesi olan “güneş enerjisi”ni yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Sıcak su ve ısınma ihtiyacımızın bugün çok büyük bir bölümü güneş enerjisi ile sağlanmaktadır.

Museum Hotel’in tüm iç ve dış mekan ışıklandırmaları düşük enerji ile çalışabilen lambalar ile gerçekleştirilmektedir.

Museum Hotel, oluşan atıkların doğaya salınmaması hususunda azami özen göstermektedir.

Museum Hotel’in Çevresel ve Toplumsal Sürdürülebilirlik Kriterleri için tıklayın