KAPADOKYA

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geldiği söylenen Kapadokya’nın oluşumu milyonlarca yıl geriye gitmektedir.

Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir. Bölgede insan yerleşimi ise Paleolitik döneme kadar dayanmakta olup, Anadolu’nun en büyük uygarlıklarından olan Hititlerden sonraki dönemlerde Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya bölgesi, doğa, tarih ve sanatın en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.
 
60 milyon yıl önce, 3. Jeolojik devirde Torosların yükselmesi ve Kuzeydeki Anadolu Platosu'nun sıkıştırmasıyla, biri dizi yanardağlar faaliyetlerine sebep olmuş, Erciyes, Hasan dağı ve ikisinin arasında kalan Güllü dağ, bölgeye lavlar püskürtmüştür. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturmuş ve tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtülmüştür. Zamanla aşınıp çatlayan Bazalt taşların çatlaklarından sızıp alt katmandaki yumuşak tüfü aşındırmaya başlamıştır. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlarında bu oluşuma katılması ile sert bazalt kayadan şapkaları bulunan koniler oluşmaya başlamış ve halen günümüzde de oluşumlarını devam ettirmektedirler. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara adlarını, onlara yuva sağladıkları halklar tarafından verilmiştir: "Peri bacası".

Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise uğradıkları erozyonla vadilere dönüşmüştür. Doğanın garip şekiller kazandırdığı bu vadiler daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu. Dokuz-on bin yıl öncesine ait yerleşimlerden ilk Hıristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar uzun bir dönemde insan ve doğanın birlikteliği ile oluşmuştur; Kapadokya.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Göreme Açık Hava Müzesi UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
  • Çoğu fresklerle kaplı dünyanın en fazla kaya kilisesi Kapadokya’dadır.
  • Hıristiyan Kilisesi’nin en büyük 3 kurucusu, Aziz Basil, Nazianus’lu Aziz Gregory, ve Nyssa’lı Aziz Gregory Kapadokyalıdır.
  • Kapadokya Bölgesi 100,000 kişinin bir tehlike anında güvenle sığınacağı, bilinen 30 kadar tarihi yeraltı şehrine sahiptir.


Daha fazla bilgi için; www.cappadociaonline.com veya www.gocappadocia.net internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


NEDEN UÇHİSAR?

Kapadokya; kültürel, dini ve doğa yapısı itibariyle dünyanın eşsiz turizm bölgelerinden biridir ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Kapadokya’nın tüm güzelliklerini bünyesinde bulunduran ve Kapadokya’nın en yüksek ve görkemli noktası olan Uçhisar kalesi de hiç şüphesiz bu bölgenin en önemli simgelerinden biridir. Museum Hotel ise bu nadide Uçhisar Kalesi’nin yamaçlarına, en özel noktasına konumlanmıştır.

Çok açılı bir yerleşim özelliğine sahip olan Museum Hotel, Kapadokya’nın eşsiz manzarasına tümüyle hakimdir. Binlerce yıllık mağaraların ve geleneksel taş evlerin restore edilmesi ile oluşan bu eşsiz otelin odalarının çok büyük bir çoğunluğundan, Restoranından, Teraslarından, Barlarından ve Roma havuzundan Kapadokya’yı kuşbakışı izleyebilirsiniz. Kapadokya bölgesindeki diğer tüm Kaya otellerin aksine, eşsiz yamaç konumunun bir doğal sonucu olarak, Museum Hotel’in Kaya oda ve Süitlerinin büyük çoğunluğu muhteşem bir Kapadokya manzarasına sahiptir! Bu mükemmel konumun diğer bir sonucu olarak Museum Hotel, her sabah yüze yakın sıcak hava balonu ile gerçekleşen balon uçuşlarının oluşturduğu muhteşem manzaranın en güzel izlenebildiği konumlardan biridir. Bunun yanında Museum Hotel, 270°‘lik eşsiz açısı sayesinde Kapadokya’da gün doğumu ve gün batımının aynı gün seyredilebildiği tek noktadır.

Şüphesiz ki Uçhisar, Museum Hotel gibi eşsiz bir proje için Kapadokya’da tüm bu imkanları cömertçe sunabilecek tek ve en doğru lokasyondur.

Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA
Museum Hotel Cappadocia KAPADOKYA